Gdzie leży Majorka na mapie? Przewodnik po geografii wyspy

Rate this post

Majorka, znajdująca się na zachodzie Morza Śródziemnego, to największa wyspa archipelagu Balearów o powierzchni około 3600 km². Leży w północno-wschodniej części Hiszpanii i jest oddalona o około 170 km od Półwyspu Iberyjskiego.
Większą część wyspy zajmuje nizina, zaś na północy znajdziemy pasma górskie Serra de Tramuntana, które wznoszą się na wysokość ponad 1400 metrów. Najwyższe szczyty to Puig Major i Puig Massanella.
Główne miasto i stolica wyspy to Palma de Mallorca, z piękną katedrą La Seu.
Majorka posiada wiele różnych rodzajów plaż – piaszczyste, żwirowe, kamieniste – co czyni ją idealnym miejscem na wakacje. W 2011 roku aż 33 plaże wyspy uzyskały prestiżową Błękitną Flagę.
Klimat na Majorce jest typowy dla obszarów śródziemnomorskich, o suchym i gorącym lecie oraz opadach w okresie zimowym. Roczne opady sięgają około 650 mm. Sezon turystyczny trwa zazwyczaj od maja do września, kiedy to pogoda jest najbardziej sprzyjająca dla wypoczynku i temperatura przekracza 25 stopni.
Dzięki wyjątkowej geografii, pięknym plażom i przyjemnemu klimatowi, Majorka przyciąga co roku miliony turystów. Obecnie aż 90% dochodu wyspy pochodzi z branży turystycznej.

Podsumowanie:

 • Majorka to największa wyspa archipelagu Balearów, leżąca w zachodniej części Morza Śródziemnego.
 • Wyspa posiada bogatą bazę noclegową, rekreacyjną i szeroką ofertę sportów wodnych.
 • Majorka oferuje różne rodzaje plaż, w tym piaszczyste, żwirowe i kamieniste.
 • Klimat na Majorce to typowy klimat śródziemnomorski z suchym latem i opadami w zimie.
 • Sezon turystyczny trwa zazwyczaj od maja do września, gdy panuje tu prawie bezdeszczowa pogoda i temperatura przekracza 25 stopni.

Najważniejsze miejsca turystyczne na Majorce

Majorka oferuje wiele atrakcji turystycznych, wspaniałych kurortów i pięknych plaż. Palma de Mallorca, stolica wyspy, posiada wiele zabytków, takich jak gotycka katedra La Seu i pałac królewski Palau de l’Almudaina.

Inne popularne miejsca to Can Pastilla, z niewielkim portem jachtowym i długą plażą, oraz El Arenal, z szeroką piaszczystą plażą i parkiem wodnym Aqualand. Cala Mayor to spokojniejszy kurort z piaszczystą plażą, a Palma Nova ma trzy piękne plaże i centrum nurkowe. Magaluf jest znanym kurortem o bujnym życiu nocnym, a Paguera oferuje piękne plaże i wiele restauracji.

Alcudia ma piękną plażę i ruiny rzymskiej osady, a Porto Cristo to ośrodek dla rodzin z wspaniałymi widokami i plażami. Inne popularne miejsca to Cala Millor, Cala Ratjada i Porto Colom.

AtrakcjeKurortyPlaże
Palma de MallorcaCan PastillaCala Mayor
Basen wodny AqualandEl ArenalPalma Nova
Akwarium w PalmieMagalufAlcudia
Historyczny pociąg do miasta SóllerPagueraPorto Cristo
Farmerski park z różnorodnymi zwierzętami
Jaskinie z koncertami muzyki klasycznej
Park linowy
Imprezy klubowe i festiwale
Degustacje w winnicach
Rejsy morskie, nurkowanie, snorkeling

Majorka oferuje wiele atrakcji turystycznych, wspaniałych kurortów i pięknych plaż. Palma de Mallorca, stolica wyspy, posiada wiele zabytków, takich jak gotycka katedra La Seu i pałac królewski Palau de l’Almudaina. Inne popularne miejsca to Can Pastilla, z niewielkim portem jachtowym i długą plażą, oraz El Arenal, z szeroką piaszczystą plażą i parkiem wodnym Aqualand. Cala Mayor to spokojniejszy kurort z piaszczystą plażą, a Palma Nova ma trzy piękne plaże i centrum nurkowe. Magaluf jest znanym kurortem o bujnym życiu nocnym, a Paguera oferuje piękne plaże i wiele restauracji. Alcudia ma piękną plażę i ruiny rzymskiej osady, a Porto Cristo to ośrodek dla rodzin z wspaniałymi widokami i plażami. Inne popularne miejsca to Cala Millor, Cala Ratjada i Porto Colom.

()

Absurdy życia na Majorce

Życie na Majorce może czasem wiązać się z pewnymi absurdami. Przykładem są sytuacje, w których tutejsi urzędnicy nie mają wiedzy na temat geografii, nie rozpoznając nawet, że Polska należy do Unii Europejskiej. Innym absurdem może być zdziwienie ludzi na widok czajnika elektrycznego, sugerując, że wodę można zagotować w mikrofalówce. Ciekawym zjawiskiem jest również mówienie do wszystkich „na Ty” i używanie imion nawet w stosunku do nauczycieli. Co więcej, dla ludzi na Majorce krótkie przejazdy do pobliskich miejscowości są postrzegane jako dalekie wyprawy, podczas gdy dla naszej perspektywy to niewielkie odległości. Ponadto, zimę na Majorce można odczuwać jako chłodną, pomimo temperatury na zewnątrz, gdyż domy często nie są odpowiednio ogrzewane. To tylko przykłady dziwnych i zabawnych sytuacji, na jakie można natrafić podczas życia na Majorce.

FAQ

Gdzie leży Majorka na mapie?

Majorka to największa wyspa archipelagu Balearów, leżącego w zachodniej części Morza Śródziemnego.

Jaka jest geografia Majorki?

Majorka ma około 100 km długości i 3600 km² powierzchni. Na północno-zachodnich wybrzeżach wyspy znajduje się pasmo górskie Serra de Tramuntana, a najwyższe szczyty to Puig Major (1445 m n.p.m.) i Puig Massanella (1367 n.p.m.). Południowo-wschodnia część wyspy jest wyżynna, natomiast centralna część jest nizinna.

Jaki jest klimat na Majorce?

Majorka leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza łagodne zimy i suche lata. Sezon turystyczny trwa zazwyczaj od maja do września, kiedy panuje tu prawie bezdeszczowa pogoda, a temperatura przekracza 25 stopni.

Jakie są najważniejsze miejsca turystyczne na Majorce?

Najważniejsze miejsca turystyczne na Majorce to Palma de Mallorca, Can Pastilla, El Arenal, Cala Mayor, Palma Nova, Magaluf, Paguera, Alcudia, Porto Cristo, Cala Millor, Cala Ratjada i Porto Colom.

Jakie atrakcje turystyczne oferuje Majorka?

Majorka oferuje wiele atrakcji turystycznych, takich jak zabytki w Palma de Mallorca, plaże w Can Pastilla i El Arenal, spokojność w Cala Mayor, centrum nurkowe w Palma Nova, życie nocne w Magaluf, plaże i ruiny w Alcudii, oraz piękne widoki i plaże w Porto Cristo.

Jakie są absurdy życia na Majorce?

Niektóre absurdy życia na Majorce to brak wiedzy tutejszych urzędników na temat geografii, zdziwienie z powodu czajnika elektrycznego oraz mówienie do wszystkich na „Ty” i używanie imion nawet w stosunku do nauczycieli. Ponadto, dla mieszkańców Majorce krótkie przejazdy do pobliskich miejscowości są postrzegane jako dalekie wyprawy, a zima na wyspie może być chłodna z powodu braku odpowiedniego ogrzewania w domach.

Linki do źródeł

Related Posts

Gdzie jest Majorka? Wszystko, co musisz wiedzieć o tej śródziemnomorskiej perle

Odkryj Majorkę – wyspę słońca i plaż. Z nami poznasz jej lokalizację, atrakcje i sekrety. Czekają na Ciebie najlepsze informacje o tym, gdzie Majorka.

Gdzie leży wyspa Majorka? Przewodnik po geografii i atrakcjach

Odkryj położenie Majorki, największej wyspy Balearów. Zanurz się w malownicze krajobrazy, plaże i kulturowe skarby tego śródziemnomorskiego raju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You Missed

Majorka – co kupić na pamiątkę?

 • By admin
 • 17 maja, 2024
 • 33 views
Majorka – co kupić na pamiątkę?

Jak dojechać na Majorkę? Porady dotyczące podróży i transportu

 • By admin
 • 17 maja, 2024
 • 39 views
Jak dojechać na Majorkę? Porady dotyczące podróży i transportu

Majorka – wymagane dokumenty

 • By admin
 • 17 maja, 2024
 • 26 views
Majorka – wymagane dokumenty

Majorka – która godzina obowiązuje?

 • By admin
 • 17 maja, 2024
 • 22 views
Majorka – która godzina obowiązuje?

Gdzie jest Majorka? Wszystko, co musisz wiedzieć o tej śródziemnomorskiej perle

 • By admin
 • 17 maja, 2024
 • 57 views
Gdzie jest Majorka? Wszystko, co musisz wiedzieć o tej śródziemnomorskiej perle

Gdzie leży wyspa Majorka na mapie? Szczegółowe informacje

 • By admin
 • 16 maja, 2024
 • 31 views
Gdzie leży wyspa Majorka na mapie? Szczegółowe informacje